Noviny Poprad č. 46 zo dňa 27. 11. 2019, ročník XXX

Dnes je nedeľa, 8. 12. 2019 | meniny má Marína

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 47. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 4. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Kto a kedy rozsvietil prvú sviecu na adventnom venci v Poprade?

* Aký je program Popradských Vianoc 2019?

* Aké sú dopravné obmedzenia počas podujatia Príchod Mikuláša a ako je posilnená MHD?

* Dar obrovskej ceny zdravia a života

* Aké nebezpečenstvo hrozí v prípade materských znamienok?

* Prečo sa dali očkovať pediatri v popradskej nemocnici?

* Aké nové autobusy budú jazdiť v prímestskej autobusovej doprave?

* Aké výročie oslávila Obchodná akadémia v Poprade?

* Popradčania si urobili z Liptákov strelnicu

* Kamzíci pozývajú fanúšikov na hokej a ďalšie.

Súťažte o knihu Sama za seba!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Dejiny popradského hokeja idú do finále

Zbierka kníh mapujúcich Dejiny popradského hokeja sa rozrástla o ďalší diel. V poradí šiesty z pera Rastislava Ovšonku nesie podtitul Návrat medzi elitu. Už tradične bola nová kniha pokrstená v prvý deň Tatranského pohára a krstným otcom sa stal niekdajší vynikajúci ostrostrelec Alexander Szücs.
Šiesty diel Dejín popradského hokeja vyšiel v náklade 400 kusov a obsahuje 240 strán mapujúcich obdobie rokov 1982 až 1993. „Z môjho pohľadu ide o najúspešnejšie obdobie v modernej histórii popradského hokeja. Poprad vtedy vyhral trikrát Slovenskú národnú hokejovú ligu, postúpil do Federálnej ligy a dve sezóny pôsobil medzi československou elitou,“ uviedol autor knihy Rastislav Ovšonka. Ako dodal, kniha odkrýva počiatky takých hráčov ako Arne Kroták, Miro Škovira, Slavomír Pavličko či Peter Bondra, ale venuje sa aj vzniku ženského hokeja v Poprade. Nie je však len o hokejistoch, či hokejistkách. „V tomto období vyrástol v Poprade rozhodca svetového formátu – súčasný primátor Anton Danko. Začínal ako každý rozhodca pri mládežníckych súťažiach, ale cez SNHL a FL sa prepracoval až na medzinárodného rozhodcu,“ doplnil R. Ovšonka.
V súčasnosti vzbudzuje pozornosť rozlúčka Arneho Krotáka s kariérou a len málokto vie, že za seniorov nehral vždy s legendárnou trinástkou. Dodnes je záhadou, aké číslo nosil v prvej sezóne na drese. „V sezóne 1989/1990 prišiel Arne do kabíny ako „mladé ucho“ a číslo 13 nosil Šaňo Szücs. Pýtal som sa na to samotného Arneho, ale ani on si nepamätá, s akým číslom vtedy medzi seniormi nastupoval. Od ďalšej sezóny už svoju obľúbenú 13-ku mal,“ vysvetľoval R. Ovšonka. Nepamätá si to ani Alexander Szücs, ktorý sa stal krstným otcom novej knihy. Je presvedčený, že trinástka v Poprade prináša šťastie. „V tom období som bol v každej sezóne úspešný. Bolo to určite šťastné číslo,“ povedal.
V popradskom hokejovom prostredí je zachovaných málo historických záznamov a preto aj súčasní činovníci HK Poprad sú pri tvorbe týchto dejín nápomocní. „Je super, že sa niekto tomu venuje a obetuje tomu veľa voľného času. V rámci nášho klubového archívu sa to určite zíde,“ skonštatoval výkonný riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi.
Po predošlých dieloch sa len tak zaprášilo a o novú knihu je už teraz obrovský záujem. Rastislav Ovšonka sa blíži do finále a na dohľad je súčasnosť. Siedme pokračovanie by mohlo končiť rokom 2006, kedy „Kamzíci“ bojovali so Žilinou vo finále slovenskej najvyššej súťaže o titul.