Noviny Poprad č. 39 zo dňa 9. 10. 2019, ročník XXX

Dnes je nedeľa, 20. 10. 2019 | meniny má Vendelín

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 16. októbra 2019, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné prostriedky dostali mestskí policajti?

* Kto sa stal víťazom tohtoročného festivalu horských filmov v Poprade?

* Aký nový projekt pripravuje Spojená škola na Letnej ul.?

* Aj v Poprade sa občania zamýšľajú nad zhoršovaním klímy

* Ako sa Popradčanka dostala k ilustrovaniu rómskeho šlabikára?

* Ako nás reprezentovali herci Divadla Commedia v Kanade?

* Ako Popradčania spomínali na básnika Pavla Hudáka?

* Komu sa najviac darilo v súťaži Železný hasič?

* Hokejový víkend Popradu za štyri body a ďalšie.

Súťažte o knihu Martin s krásnymi modrými očami!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Popradské školy dali zelenú prázdninám

Minulý týždeň v piatok sa vo všetkých základných školách v pôsobnosti mesta Poprad skončil školský rok 2018/2019. Bola to slávnosť, pri ktorej každá škola bilancovala svoje úspechy a žiaci sa už tešili na vytúžené prázdniny. Inak tomu nebolo ani v ZŠ s MŠ na Tajovského ulici.
„Záver každého školského roka je pre riaditeľa školy o bilancovaní a ja ten náš považujem za veľmi úspešný. Výborne sme obstáli vo vedomostných súťažiach a veľmi ma teší každý úspech našich žiakov. Smutná bola rozlúčka s kolegami, ktorí v tejto škole zanechali hlbokú stopu, ale aj s deviatakmi, ktorí budú pokračovať v stredoškolskom štúdiu,“ uviedla riaditeľka ZŠ s MŠ na Tajovského ulici v Poprade Renáta Vlčková. Deviataci sa za roky strávené v škole úprimne poďakovali. „Som rád, že som posledný deň v škole mohol stráviť s mojimi super spolužiakmi. Boli to krásne roky a je ťažké sa s nimi rozlúčiť. Verím, že sa budeme stretávať aj naďalej a krásne spomínať na časy v tejto škole,“ povedal Nikolas Fečunda. Škola pri tejto príležitosti oceňovala úspechy žiakov. Najúspešnejšou žiačkou v tomto školskom roku sa stala deviatačka Lenka Hradiská, ktorá vynikala v rôznych oblastiach a za školou jej bude smutno. „Boli to pre mňa nádherné roky a záver dopadol perfektne. Všetci sme si to užili, no zároveň to bol pre nás aj trochu smutný deň, keďže sa musíme s touto školou rozlúčiť,“ priznala.
S dobrou náladou sa vydali na prázdniny prváci, ktorí si prevzali svoje úplne prvé vysvedčenia. „Sme trieda motýľov a tie moje motýle preleteli prvým ročníkom úžasne. Matematika ich veľmi bavila, ale trochu sme mali v niektorých prípadoch problémy s čítaním. Školský rok však dopadol na výbornú, pretože všetci to nakoniec zvládli,“ zdôraznila učiteľka z 1.A Katarína Kajánková. „Som veľmi rada, že som dostala samé jednotky. V prvom ročníku mi bolo veľmi dobre, mám všetkých rada a budem sa na nich tešiť aj po prázdninách,“ dodala prváčka Karin Čajková.
Všetkých žiakov z Tajovského ulice pozdravila aj vedúca odboru školstva, mládeže a športu MsÚ v Poprade Edita Pilárová, ktorá vyzdvihla úspechy všetkých škôl v meste. „Aj v tomto školskom roku dosiahli popradské školy mnoho výnimočných výsledkov v rôznych oblastiach a súťažiach. Na popradských žiakov a pedagógov môžeme byť právom hrdí. Robili dobré meno nielen škole, ale aj mestu a celému Slovensku. Chcela by som všetkým za ich snahu popriať krásne vytúžené prázdniny plné pohody, slnka a radosti. Kolegom želám zaslúženú dovolenku,“ povedala.
Už tradične sa môže Poprad pýšiť úspechmi vo vedomostných, ale tiež športových súťažiach. Tí najlepší z mesta budú ocenení v úvode nového školského roka. Je však známe, že najšportovejšou školou sa opäť stala ZŠ s MŠ na Dostojevského ulici s veľkým náskokom pred Spišskou Sobotou a ZŠ s MŠ na Jarnej ulici, kde to už bolo tesné. Vo vedomostných olympiádach, postupových a umeleckých súťažiach sa v súčte najviac darilo ZŠ s MŠ na Francisciho ulici, ktorá len o pol bodu predbehla Spojenú školu Letná. Tretia skončila ZŠ na Jarnej ulici.
Žiaci školy na dva mesiace opustili, no život sa v nich nekončí ani v lete. „Školy už štandardne počas leta vykonávajú údržby a opravy. Z veľkých investícií sú kapitálové výdavky určené tentokrát iba na materské školy. Mala by sa začať prístavba MŠ na Podtatranskej ulici, kde je čas na realizáciu niekoľko mesiacov. Ukončila sa rekonštrukcia MŠ na Tranovského ulici a tak sa počas leta bude sťahovať celá MŠ zo základnej školy späť a budú sa zariaďovať priestory. Veľké úpravy sa budú robiť aj v dvoch triedach v MŠ na Tajovského ulici, odkiaľ odchádza Centrum pre rodinu. Hlavne sa však chceme venovať školským jedálňam, nakoľko predpokladáme nárast stravníkov. Na to máme vyčlenené aj nové kapitálové výdavky v sume takmer 80 tisíc eur na nákup toho, čo budú školy potrebovať. Okrem toho sa kompletne zariaďuje školská jedáleň v MŠ na Tranovského ulici,“ ozrejmila E. Pilárová.
Nový školský rok 2019/2020 sa začne v pondelok 2. septembra.