Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je piatok, 19. 7. 2024 | meniny má Dušana

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Spolupráca lesníkov

Po tom, ako sa lesníci zo spoločnosti Pro Populo Poprad a ochrancovia prírody zo Správy Národného parku Slovenský raj dohodli na zachovaní vzácneho ekotypu duba zimného v lokalite Ordzovianska dubina na Spiši, v októbri dva tucty zamestnancov oboch subjektov spoločne vysadili na oplotenej ploche s výmerou jedného hektára 800 krytokorenných sadeníc duba zimného.
Spolupráca lesníkov a ochranárov na záchrane vzácnej Ordzovianskej dubiny pokračovala aj v decembri. Spoločne vyznačili výchovný zásah. „So Správou Národného parku Slovenský raj dlhodobo úspešne spolupracujeme a nielen na tomto projekte. Naša spolupráca je dôkazom toho, že ak si sadnú za rokovací stôl odborníci a dokážu si vydiskutovať problémy, tak nachádzajú riešenia, prospešné pre prírodu aj spoločnosť,“ hovorí riaditeľ a konateľ spoločnosti Pro Populo Poprad Jozef Jendruch.
V rôznych stupňoch zásahu budú cirkevní lesníci postupovať negatívnym výberom, čiže odstraňovaním nekvalitných a poškodených jedincov, dvojákov a nežiaducich drevín, akou je napríklad osika alebo pozitívnym výberom, teda podporou kvalitných úrovňových a nadúrovňových jedincov duba a podporou všetkých jedincov jedle bez ohľadu na ich vertikálne postavenie. Samotná výchovná ťažba bude zrealizovaná smerovou stínkou len pri dostatočnej snehovej pokrývke minimálne 15 cm, aby nedošlo k poškodeniu prirodzeného zmladenia jedle a podsadby duba.