Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je sobota, 26. 9. 2020 | meniny má Edita

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Integrácia umením pomáha rôzne znevýhodneným ľuďom

V Tatranskej galérii minulý štvrtok podvečer zavŕšili podujatie v rámci umelecko – edukatívneho projektu My vám, vy nám – Integrácia umením 2019. Projekt bol určený pre ľudí rôznych vekových kategórií (od detí po dospelých a seniorov) zo sociálne znevýhodneného prostredia, zdravotne znevýhodnených, aj pre širokú verejnosť.
Riaditeľka TG Anna Ondrušeková uviedla: „Umenie je to, čo nás povznáša a všetko, čo tvoríme s radosťou. Počas troch týždňov sme mali 17 workshopov s lektormi – s profesionálnymi umelcami. Učili deti aj dospelých ako tvoriť rôznymi umeleckými technikami s rôznymi materiálmi - s keramikou, s textilom, s hlinou, vyrábali šperky.“ Všetky výrobky smerovali na výstavu, ktorú si mohli návštevníci TG pozrieť.
V záverečnom programe projektu premietli dokumentárny film Matúša Ondrušeka – Človek na okraji spoločnosti o karikaturistovi Andrejovi Mišánekovi. Po ňom nasledovala módna prehliadka. Modelkami, ktoré svoje modely aj ušili boli rómske študentky Súkromnej strednej odbornej školy Biela voda v Kežmarku. Na benefičnej aukcii vydražili dielo - grafiku rómskej umelkyne Eriky Šajgalovej - ilustrátorky prvého rómskeho šlabikára (na foto dole vpravo). Rómska umelkyňa zažila týranie a vyrastala v detskom domove. Vo veku 36 rokov išla študovať na umeleckú priemyslovku v Košiciach. Ako umelkyni sa jej ani teraz nežije ľahko. Z aukcie získala 40 eur. Hudobným hosťom bola rómska skupina Kesaj Tchave.