Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 19. 2. 2020 | meniny má Vlasta

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Život ako ho (ne)poznáme ukázala návštevníkom Európska noc výskumníkov aj v Poprade

Európska noc výskumníkov (ENV) prináša vedu a výskum bližšie k širokej verejnosti. Aj mesto Poprad sa tradične v posledný septembrový piatok, v jednom z obchodných centier pridalo k stovkám miest v 30 európskych krajinách, ktoré umožnili malým aj veľkým fanúšikom vedy stretnúť sa s ňou bližšie.
Na Slovensku sa ENV okrem Popradu konala v Banskej Bystrici, v Žiline, v Košiciach a v Bratislave. Podujatie má u nás na starosti Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA). Určené je žiakom základných i stredných škôl, ich rodičom, ako aj všetkým nadšencom vedy.
V 16 vedeckých stánkoch si žiaci popradských škôl mohli vyskúšať vyskúšať fyzikálne pokusy, dozvedieť sa viac o chémii, ktorá pomáha napríklad aj vyšetrovateľom trestných činov, mohli si vytvoriť vedecké náhrdelníky, či izolovať DNA z ovocia. Dozvedeli sa o tom, aké procesy prebiehajú na Slnku, a čo všetko sa deje, kým svetelný lúč príde až na Zem.
Organizátor, vedec z Astronomického ústavu SAV Vojtech Rušin uviedol: „Účelom jednotlivých stánkov bolo poukázať na život, aký v skutočnosti je - na Zemi, alebo vo vesmíre. To, čo vedci zistia svojimi pozorovaniami a vedeckými postupmi, by mali prenášať medzi širokú verejnosť, nenechávať si to pre seba a hlavne povzbudiť mladú generáciu, aby študovala prírodné vedy, ktoré sú základom rozvoja spoločnosti.“ Piatačka Nela Haľkovská so svojimi spolužiakmi ukazovala záujemcom pokus difúzie – farebný dážď. „Veľmi ma bavia pokusy, pretože sa dá pritom spoznávať, prečo to tak je a aký je dôvod výsledku, ktorý dosiahneme.“
Až do večera odpovedali na zvedavé otázky návštevníkov vedci z Astronomického ústavu SAV, vyučujúci z viacerých slovenských univerzít, ako aj vedci výskumných ústavov a vedeckých inštitúcií z celého Slovenska.