Noviny Poprad č. 46 zo dňa 27. 11. 2019, ročník XXX

Dnes je nedeľa, 8. 12. 2019 | meniny má Marína

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 47. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 4. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Kto a kedy rozsvietil prvú sviecu na adventnom venci v Poprade?

* Aký je program Popradských Vianoc 2019?

* Aké sú dopravné obmedzenia počas podujatia Príchod Mikuláša a ako je posilnená MHD?

* Dar obrovskej ceny zdravia a života

* Aké nebezpečenstvo hrozí v prípade materských znamienok?

* Prečo sa dali očkovať pediatri v popradskej nemocnici?

* Aké nové autobusy budú jazdiť v prímestskej autobusovej doprave?

* Aké výročie oslávila Obchodná akadémia v Poprade?

* Popradčania si urobili z Liptákov strelnicu

* Kamzíci pozývajú fanúšikov na hokej a ďalšie.

Súťažte o knihu Sama za seba!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Tancovali so srdcom pre Uškové deti

Námestie sv. Egídia sa v sobotu hemžilo množstvom dospelých a detí. Prišli na V. ročník podujatia Poprad tancuje s nepočujúcimi a ľuďmi so špeciálnymi potrebami. Každý rok sa orientuje na niektorú so skupín zdravotne hendikepovaných – tohto roku to boli Uškové deti, teda deti s poruchami sluchu.
Myšlienka, aby nepočujúci tancovali pre iných a pomohli rôznym zdravotne znevýhodneným, vznikla pred piatimi rokmi pri stretnutí Janky Rackovskej s Annou Schlosserovou. Pridala sa Asociácia nepočujúcich Slovenska a Motorkári Slovenska a pustili sa do realizácie. Program sa od začiatku stretol s úspechom a nebolo tomu inak ani tohto roku. Vystupovala Sranda banda (na foto dole vpravo), nechýbala rozprávka tlmočená do posunkovej reči, ako prekvapenie prišli dokonca strongmani – Tatranskí siláci pod vedením Petra Rekeneiho, záchranári na čele s Františkom Majerským učili o poskytovaní prvej pomoci, zatancovali aj seniorky z Denného centra Limba, zaspievala a zahrala Gabika Kiovská, vystúpili šermiari, športovci jiu jitsu a ďalší.
Motorkári Slovenska, ktorých viedol Matúš Alexa, vzdali so svojimi zahraničnými kolegami hold všetkým, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní a uctili si ich jazdou po miestach bojov. Všetkých účastníkov pozdravil tiež viceprimátor Popradu Štefan Pčola a so svojím tancom vystúpili i účastníci projektu Džungľa ľudskosti zo Slovenska a Ukrajiny (na foto dole uprostred).
Hlavná organizátorka Anna Schlosserová (na foto vľavo dole druhá sprava) vyzdvihla najmä charitatívny rozmer podujatia: „Už sme tancovali takmer pre všetky skupiny ľudí so špeciálnymi potrebami. Milujem, keď sa ľudia spájajú, aby pomohli iným. Vtedy neexistujú hranice.“ Predsedníčka združenia Uškové deti Michaela Hurtová z Gemerských Teplíc povedala: „Naše OZ pôsobí na celom východnom a sčasti strednom Slovensku. Som rada, že sa v spolupráci s mestom Poprad robí takáto akcia. Dostali sme možnosť dať vedieť o nás, aby sme pomohli rodičom, ktorým sa narodí nepočujúce dieťa, aby vedeli, kam sa majú obrátiť a kto im pomôže zdieľať ich starosti aj radosti. V priemere sa ročne na Slovensku narodí dvesto nepočujúcich detí a my pomáhame rodinám s takýmito deťmi.“