Noviny Poprad č. 33 - 34 zo dňa 4. 9. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 16. 9. 2019 | meniny má Ľudmila

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V čísle 35. novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. septembra 2019, si môžete prečítať:

* Ako sa zvyšujú úhrady za sociálne služby mesta Poprad?

* Čoho sa týkalo verejné stretnutie v Matejovciach?

* Ako mesto podporí popradské prvorodičky?

* Kde v meste sa rozšíria defibrilátory?

* Čo označujú modré parkovacie čiary?

* Aký bol záver leta?

* Aké prijatia sa uskutočnili v obradnej sieni mesta Poprad?

* O čom diskutovali poslanci volebného obvodu č. 2 - sídliská Juh a Kvetnica?

* Čo dodnes prinášajú obrazy veľčianskeho umelca Michala Trembáča?

* Akým novým prístrojom a novou ambulanciou sa môže pochváliť popradská nemocnica?

* Prečo bol na námestí minulú sobotu jeleň?

* O čom píše herečka Zuzana Cigánová?

* Kedy a s akým programom budú Matejovské Scholtzove dni?

* Ako ukončili sezónu cyklotrialisti v Poprade?

* Ako sa darí popradským futbalistom, volejbalistom a ďalším športovcom?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Tancovali so srdcom pre Uškové deti

Námestie sv. Egídia sa v sobotu hemžilo množstvom dospelých a detí. Prišli na V. ročník podujatia Poprad tancuje s nepočujúcimi a ľuďmi so špeciálnymi potrebami. Každý rok sa orientuje na niektorú so skupín zdravotne hendikepovaných – tohto roku to boli Uškové deti, teda deti s poruchami sluchu.
Myšlienka, aby nepočujúci tancovali pre iných a pomohli rôznym zdravotne znevýhodneným, vznikla pred piatimi rokmi pri stretnutí Janky Rackovskej s Annou Schlosserovou. Pridala sa Asociácia nepočujúcich Slovenska a Motorkári Slovenska a pustili sa do realizácie. Program sa od začiatku stretol s úspechom a nebolo tomu inak ani tohto roku. Vystupovala Sranda banda (na foto dole vpravo), nechýbala rozprávka tlmočená do posunkovej reči, ako prekvapenie prišli dokonca strongmani – Tatranskí siláci pod vedením Petra Rekeneiho, záchranári na čele s Františkom Majerským učili o poskytovaní prvej pomoci, zatancovali aj seniorky z Denného centra Limba, zaspievala a zahrala Gabika Kiovská, vystúpili šermiari, športovci jiu jitsu a ďalší.
Motorkári Slovenska, ktorých viedol Matúš Alexa, vzdali so svojimi zahraničnými kolegami hold všetkým, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní a uctili si ich jazdou po miestach bojov. Všetkých účastníkov pozdravil tiež viceprimátor Popradu Štefan Pčola a so svojím tancom vystúpili i účastníci projektu Džungľa ľudskosti zo Slovenska a Ukrajiny (na foto dole uprostred).
Hlavná organizátorka Anna Schlosserová (na foto vľavo dole druhá sprava) vyzdvihla najmä charitatívny rozmer podujatia: „Už sme tancovali takmer pre všetky skupiny ľudí so špeciálnymi potrebami. Milujem, keď sa ľudia spájajú, aby pomohli iným. Vtedy neexistujú hranice.“ Predsedníčka združenia Uškové deti Michaela Hurtová z Gemerských Teplíc povedala: „Naše OZ pôsobí na celom východnom a sčasti strednom Slovensku. Som rada, že sa v spolupráci s mestom Poprad robí takáto akcia. Dostali sme možnosť dať vedieť o nás, aby sme pomohli rodičom, ktorým sa narodí nepočujúce dieťa, aby vedeli, kam sa majú obrátiť a kto im pomôže zdieľať ich starosti aj radosti. V priemere sa ročne na Slovensku narodí dvesto nepočujúcich detí a my pomáhame rodinám s takýmito deťmi.“