Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je sobota, 25. 1. 2020 | meniny má Gejza

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Ak môžete, darujte krv

Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.
Rozhodnutie darovať krv má preto veľký význam, môže zmeniť, alebo zvrátiť osud iného človeka a zachrániť mu život. Ak ste zdraví a vo veku od 18 do 60 rokov, stačí kedykoľvek navštíviť transfúznu stanicu, pretože tejto životodarnej tekutiny nikdy nie je dosť. Zvlášť v našom regióne sa vyskytuje viac úrazov pre väčší pohyb turistov a dovolenkárov. Preto, ak môžete darujte krv aj na pracovisku Národnej transfúznej služby v Poprade. Sídli na Baníckej ulici a navštíviť ju môžete od pondelka do piatka od 6. do 14. hod., v utorok až do 17. hod. Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace. Celý proces darovania krvi trvá približne hodinu a samotný odber len 5 až 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Odber krvi je dnes bezpečným spôsobom jej získania od zdravého darcu a pri dodržaní pravidiel negatívne neovplyvňuje jeho zdravie. Naopak, vyrovnáva sa mu krvný tlak, zlepšuje imunita a skvalitňuje pokožka. Krv sa dá darovať aj prostredníctvom výjazdových odberov.