Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 17. 2. 2020 | meniny má Miloslava

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Odmalička chcel hrať na husliach, dnes je z neho svetoznámy umelec

Filip Jančík je mladý, úspešný husľový virtuóz, talent, ktorý pochádza zo Šuňavy a je známy v mnohých svetových metropolách. V rámci Popradského kultúrneho leta sa v piatok podvečer predstavil v Dome kultúry energickým vystúpením plným svetiel a známych melódií.
Ako prváčik začal chodiť na husle. Nevyštudoval konzervatórium, ani vysokú školu s hudobným zameraním. Chcel mať všeobecný prehľad, a tak chodil na gymnázium. Husliam však venoval väčšinu svojho času. Navštevoval rôznych hudobných profesorov na Slovensku i v zahraničí a neskôr, keď mal 17 rokov sa rozhodol odísť do Viedne a začal kariéru s modernou husľovou hudbou. Od detstva sníval o tom, že raz bude stáť na veľkých pódiách. Okrem nesporného talentu je za tým dlhoročné niekoľkohodinové denné cvičenie.
Hrať pred domácim publikom je náročnejšie, ale podľa slov jeho kapely bol v Poprade jeden z najlepších slovenských koncertov. F. Jančík si svoju kapelu pomaly budoval, vystriedalo sa v nej niekoľko hudobníkov. Uviedol: „Iba vtedy sa môžem zlepšovať, keď hrám s lepšími, ako som ja. Vždy sa snažím osloviť top hudobníkov, ktorí sú dostupní a inšpirujú ma k hre a k výkonom.“
Mladý umelec hral v prestížnych sálach rôznych krajín od Kuvajtu, Singapuru, Ruska, USA, Švédska, Fínska, Švajčiarska, Belgicka. Pred rokom v septembri mal prvé turné po Slovensku.
Rodičia ho nikdy nenútili hrať. Aj keď každé dieťa má obdobia, raz sa mu chce, inokedy nie, prídu rôzne záujmy aj nálady. „Boli chvíle, keď som mesiac nechytil husle do ruky a rodičia hovorili – „keď už nechceš hrať Filipko, husličky môžeme predať. Keď chce totiž človek kvalitný nástroj, je v tom aj dosť veľa peňazí, ale to, že by som prišiel o husle som si nevedel predstaviť, “ povedal F. Jančík.