Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je sobota, 25. 1. 2020 | meniny má Gejza

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Osobnosť, ktorá pôsobila v Poprade

Dali ste nám vedieť

Autor Martin Lacko vydal skladačku pod názvom Štefan Mnoheľ (1876 – 1944) – kňaz – národovec – mučeník. Do redakcie ju priniesla Ľudmila Hrehorčáková z Miestneho odboru Matice slovenskej v Poprade, pretože Š. Mnoheľ pôsobil aj v Poprade. Okrem iného sa v materiáli uvádza, že 8. júla 1920 bol ustanovený za administrátora farnosti Poprad, v roku 1931 podnietil založenie rímskokatolíckej ľudovej školy, v roku 1939 so Štefanom Horváthom presadili založenie obchodnej akadémie. Krajinský úrad Š. Mnoheľa 7. júla 1939 menoval za vládneho komisára (starostu) Popradu. V júni 1944 v súvislosti s povýšením Popradu z tzv. veľkej obce na mesto sa stal mešťanostom. Za jeho pôsobenia bol vybudovaný v rokoch 1939 – 1942 chrám Sedembolestnej Panny Márie (dnes konkatedrála).
Skladačka, ktorá bola vydaná príznačne v roku 75. výročia smrti Š. Mnoheľa, obsahuje ďalšie množstvo životopisných a faktografických údajov. Táto osobnosť je pochovaná na cintoríne v Poprade‑Veľkej. Meno Š. Mnoheľa nesie jedna z ulíc v Poprade, pamätné tabule na jeho pamiatku sú osadené v popradskej konkatedrále a vo vestibule Katolíckej univerzity v Poprade. Š. Mnoheľ skonal 25. októbra 1944 na následky zranení, keď koncom augusta 1944 vtrhla na popradskú faru skupina mužov, ktorá ho zbila do bezvedomia. Nepomohla mu už ani následná hospitalizácia v nemocnici. Tohto roku uplynie 75 rokov od jeho úmrtia.