Noviny Poprad č. 33 - 34 zo dňa 4. 9. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 16. 9. 2019 | meniny má Ľudmila

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V čísle 35. novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 11. septembra 2019, si môžete prečítať:

* Ako sa zvyšujú úhrady za sociálne služby mesta Poprad?

* Čoho sa týkalo verejné stretnutie v Matejovciach?

* Ako mesto podporí popradské prvorodičky?

* Kde v meste sa rozšíria defibrilátory?

* Čo označujú modré parkovacie čiary?

* Aký bol záver leta?

* Aké prijatia sa uskutočnili v obradnej sieni mesta Poprad?

* O čom diskutovali poslanci volebného obvodu č. 2 - sídliská Juh a Kvetnica?

* Čo dodnes prinášajú obrazy veľčianskeho umelca Michala Trembáča?

* Akým novým prístrojom a novou ambulanciou sa môže pochváliť popradská nemocnica?

* Prečo bol na námestí minulú sobotu jeleň?

* O čom píše herečka Zuzana Cigánová?

* Kedy a s akým programom budú Matejovské Scholtzove dni?

* Ako ukončili sezónu cyklotrialisti v Poprade?

* Ako sa darí popradským futbalistom, volejbalistom a ďalším športovcom?

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Stredná športová škola v Poprade je otvorená

Prvý deň nového školského roka bol výnimočný pre mnohých mladých športovcov. V Poprade bola v pondelok slávnostne otvorená Stredná športová škola na Kukučínovej ulici. Do prvého ročníka nastúpilo v jednej triede tridsať nových žiakov.
Osem rokov budovalo Gymnázium na Kukučínovej ulici v Poprade niečo atraktívne pre športovcov, ktorí sa chcú kvalitne vzdelávať. Vedenie však muselo zareagovať na zmenu zákona a výsledkom je zrod novej strednej športovej školy (SŠŠ), ktorú dočasne zastrešilo práve popradské gymnázium. „Zatvára sa jedna kapitola, ktorá trvala osem rokov. Vždy sa to stupňovalo a finále bolo veľmi náročné. Postupne od športových tried sme prešli k športovému gymnáziu, čo bol veľmi dobrý formát. Keď sme sa ho naučili robiť a pripravili sme prvých maturantov, tak prišla zmena zákona a my sme museli reagovať. Nechceli sme prísť o to, aby športovci mohli podstúpiť kvalitnú dvojcestnú kariéru. Museli sme založiť novú školu. Pomohol nám Prešovský samosprávny kraj, ktorý sa stotožnil s naším názorom a podržal nás. Museli sme zabrať, aby sme vo veľmi krátkom čase všetko pripravili. Výsledok je ten, že v jednej budove momentálne sídlia dve školy – tradičné Gymnázium Kukučínova a Stredná športová škola Kukučínova Poprad. Tá ma zatiaľ iba jeden odbor a to je gymnázium.“
„Snahou je rozšíriť školu o ďalšie odbory, aby tých športovcov mohlo v Poprade študovať viac a nemuseli by to byť také výrazné študijné typy, na aké kladieme dôraz my. Ďalšie odbory, ako napríklad športový manažment, by už umožnili študovať aj priemerným žiakom, ak sa budú zodpovedne pripravovať,“ uviedol riaditeľ Gymnázia Kukučínova Poprad Vladimír Lajčák, ktorý je poverený riadením Strednej športovej školy Kukučínova Poprad. Verí, že jeho tím pedagógov a trénerov zvládne aj túto náročnú výzvu. „Veľkou motiváciou sú mladí tréneri, ktorí vidia v tejto škole svoju budúcnosť. Verím, že sa pre to nadchnú aj samotní žiaci, pretože nie je jednoduché mať dvojfázové tréningy a k tomu absolvovať gymnaziálne štúdium. Naším cieľom by mohlo byť za pomoci mesta aj vytvorenie integrovaného vzdelávacieho strediska, kde by sa mohla nová škola presťahovať a tam by sa vytvorili všetky podmienky na to, aby bola samostatnou jednotkou. Chceme pre občanov mesta vytvoriť centrum, v ktorom sa môžu vzdelávať od malička až do staroby,“ dodal V. Lajčák s tým, že aktuálne má SŠŠ 30 žiakov v prvom ročníku a v športovom gymnáziu je 88 žiakov. Na slávnostnom otvorení novovznikajúcej školy nechýbali zástupcovia kraja, miestnej samosprávy či jednotlivých športových klubov pôsobiacich v Poprade a okolí. Všetci za touto myšlienkou stoja. „V rámci samosprávneho kraja budeme mať dve stredné športové školy. Okrem tejto bude druhá súkromná v Prešove. Najväčšie úsilie na vznik školy v Poprade vynaložil riaditeľ tunajšieho gymnázia a PSK pomohlo v legislatívnej či materiálno-technickej oblasti. Naplánovali sme počty žiakov, ktorí budú študovať v rámci gymnázia, ale chceme školu rozširovať o ďalšie študijné odbory. Plánujeme túto školu kapacitne zvyšovať a je možné, že jej lokalita sa zmení,“ skonštatoval vedúci odboru školstva PSK Ján Furman.