Noviny Poprad č. 43 zo dňa 6. 11. 2019, ročník XXX

Dnes je utorok, 12. 11. 2019 | meniny má Svätopluk

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. novembra 2019, si môžete prečítať:

* Ako sa ujal bikesharing v Poprade?

* Čo sa deje v Aréne?

* Spadnutý strom poškodil náhrobky v Spišskej Sobote

* O čom rokovali elektrotechnici pod Tatrami?

* Ako bude komunikovať digitálne mesto s ľuďmi?

* Aké vitráže boli stratené a objavili sa?

* Aká bola Nežná revolúcia pod Tatrami?

* Čo interpelovali popradskí poslanci?

* Aký je program pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie?

* Kde môžete zavesiť kľúče a prečo?

* Prečo futbalistom posledný zápas jesene nevyšiel?

* Ktoré gymnastky kraľovali Popradu a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Monitoring kvality pieskov v detských pieskoviskách

Počas letných prázdnin využívajú detské pieskoviská na sídliskách mesta Poprad malé deti pod dozorom svojich rodičov. Je známe, že znečistené trávniky a pieskoviská od exkrementov domácich zvierat nesú so sebou riziko ohrozenia zdravia detí. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade preto každoročne monitoruje kvalitu pieskov v pieskoviskách na sídliskách, aj v areáloch predškolských zariadení.
V znečistených pieskoviskách hrozí najmä parazitárne ochorenia toxoplazmóza a toxokaróza, ktorých zdrojom nákazy sú psie a mačacie exkrementy. Ochorenie može byť prenosné aj na človeka za určitých podmienok, najmä pri nedodržiavaní zásad osobnej hygieny, v tomto prípade znečistenými rúčkami detí do úst a nedostatočným umytím po návrate z pieskoviska. Príznakmi môžu byť zvracanie, hnačky, bolesti bruška, slabosť. Následkom môže byť aj poškodenie orgánov ako je pečeň, obličky, pľúca.
Prevádzkovateľ detských pieskovísk (mesto Poprad) je povinný zabezpečiť starostlivosť o údržbu a kvalitu pieskov na pieskoviskách, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia. Od začiatku letnej sezóny 2019 bolo z pieskovísk na popradských sídliskách odobratých 25 vzoriek pieskov. Pre prítomnosť indikátorov parazitárneho znečistenia – vajíčka geohelmintov bolo 6 vzoriek hodnotených ako nevyhovujúcich. Na zistené nedostatky bol prevádzkovateľ upozornený a vykonal nápravné opatrenia. Laboratórne výsledky opakovane odobratých vzoriek pieskov z inkriminovaných pieskovísk boli vyhovujúce a opatrenia zo strany prevádzkovateľa boli účinné. Veľkou mierou by však mohli byť nápomocní majitelia psov, ktorí by mali dodržiavať povinnosť zákazu vstupu psov na pieskoviská a čistenie verejných priestranstiev od exkrementov. RÚVZ v Poprade bude aj v auguste pokračovať v monitorovaní kvality pieskov na sídliskových pieskoviskách.