Noviny Poprad č. 43 zo dňa 6. 11. 2019, ročník XXX

Dnes je utorok, 12. 11. 2019 | meniny má Svätopluk

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. novembra 2019, si môžete prečítať:

* Ako sa ujal bikesharing v Poprade?

* Čo sa deje v Aréne?

* Spadnutý strom poškodil náhrobky v Spišskej Sobote

* O čom rokovali elektrotechnici pod Tatrami?

* Ako bude komunikovať digitálne mesto s ľuďmi?

* Aké vitráže boli stratené a objavili sa?

* Aká bola Nežná revolúcia pod Tatrami?

* Čo interpelovali popradskí poslanci?

* Aký je program pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie?

* Kde môžete zavesiť kľúče a prečo?

* Prečo futbalistom posledný zápas jesene nevyšiel?

* Ktoré gymnastky kraľovali Popradu a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Pred záverom slovenského predsedníctva sa stretli predsedovia parlamentov V4 v Poprade

Poprad bol minulý štvrtok a piatok miestom stretnutia predsedov parlamentov V4. Ako sa vyjadril predseda NR SR Andrej Danko, svojich kolegov z Česka, Poľska a Maďarska pozval práve do nášho mesta, ktoré navštevuje celý svet. Okrem pracovného rokovania odohrali aj medziparlamentný turnaj krajín V4 na mieste, kde trénujú aj mladí z Manchester United. Na pôde Popradu ich pri prílete privítal primátor mesta Anton Danko (na foto s maršálkom Sejmu PR), ktorý uviedol: „To, že sa takéto významné stretnutie koná v našom meste, je veľká pocta pre Poprad a veľmi sa tomu teším. Osobne sa budem rozprávať s predsedom slovenského parlamentu o veciach, v ktorých chcem, aby podporil mesto Poprad. Konkrétne sa týkajú rezortov, ktoré pokrývajú jeho ministri.“
Slovensko skončilo 30. júna 2019 v poradí už svoje piate predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine, ktoré trvalo od 1. júla 2018. Za uplynulý rok sa v EÚ odohralo niekoľko významných udalostí, medzi ktorými dominoval pripravovaný brexit, eurovoľby, ale tiež 15. výročie členstva krajín V4 v EÚ. Práve budúcnosť EÚ v kontexte volieb do Európskeho parlamentu bola hlavnou témou rokovania v Poprade. Predstavitelia V4 pozitívne zhodnotili, že celoeurópska volebná účasť bola približne o dvadsať percent vyššia oproti voľbám do EP v roku 2014. Dosiahla takmer 51 percent. Predseda NR SR A. Danko konštatoval, že v rámci V4 už takmer neexistujú politické strany, ktoré by striktne hovorili o vystúpení z EÚ, ale skôr sa orientujú na reformu Európskej únie.
Tiež povedal: „Pracovné stretnutie zodpovedalo na veľa otázok, ktoré EÚ dnes trápia. Bol som zvedavý na názory svojich kolegov a samozrejme som rád, že som mohol prezentovať Slovensko a Poprad.“ Maršálek Sejmu Poľskej republiky Marek Kuchciński poznamenal, že vyššia volebná účasť je aj výsledok intenzívnej spolupráce V4 v posledných rokoch. Dodal: „V4 veľmi posilnila svoju pozíciu v Európe. Treba povedať, že všetci sa na ňu dívajú ako na skupinu, ktorá prichádza s novými myšlienkami a zámermi.“ Predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček sa vyslovil najmä k prevzatiu predsedníctva V4, ktoré Česko preberá po Slovensku: „Slovensko nám odovzdáva pomyselné žezlo. Jeho predsedníctvo bolo veľmi úspešné a my ho preberáme za zmenenej situácie v Európskom parlamente, v dobe, kedy sa vytvára nové personálne obsadenie orgánov EÚ. V4 je nezanedbateľnou silou, s ktorou sa musí v Európe počítať, lebo naše štyri krajiny predstavujú vyše sto poslancov, čo je viac ako má Nemecko alebo Francúzsko. Predstavujeme tiež zdroj zdravého stredoeurópskeho rozumu v rámci EÚ a musíme ťahať za jeden povraz.“ Predseda Národného zhromaždenia Maďarska László Kövér sa zaoberal výzvou, ktorú prináša digitálny svet, čo sa prejavilo i pri voľbách a spolu s ostatnými predsedami parlamentov V4 sa venovali aj témam obrany, bezpečnosti, migrácie, ochrany životného prostredia a klímy i dvojakej kvality potravín.