Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je štvrtok, 13. 8. 2020 | meniny má Ľubomír

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Bodka za akademickým rokom U TV v Poprade

Napísali ste nám

Už tradične končia študenti Univerzity tretieho veku v Poprade svoj akademický rok exkurziou. V posledných májových dňoch ich cesty za poznaním zaviedli do maďarského mesta Sárospatak, kde si pripomenuli učiteľa národov - Jana Amosa Komenského. Ten pôsobil v meste na pozvanie Juraja II. Rákociho a napísal tu pedagogické diela Orbis pictus a Schola ludus. So záujmom si prezreli aj majstrovské dielo renesančnej architektúry Rákocziho hrad s pozoruhodnými expozíciami – život šľachty v 16. a 17. storočí, zbierka zbraní, exponáty z protihabsburských povstaní. Osobitná časť múzea je venovaná rodu Rákociovcov. V hradnej časti návštevníkov zaujali stredoveké skladovacie priestory, rytierska sála a z vyhliadkovej terasy v najvyššej časti hradu sa im otvoril nádherný výhľad na rieku Bodrok a na vinársku oblasť Tokaj. A práve tam smerovali ďalšie kroky študentov UTV – do obce Viničky. V obci si záujemcovia o eurovoľby odvolili a v stredovekých pivniciach vytesaných do sopečných, tzv. tufových, hornín nasledovala degustácia známeho troj- až šesťputňopvého Tokajského výberu. Tento zlatý mok, „víno kráľov – kráľ vín“, bol obľúbeným nápojom ruského cára Petra Veľkého či francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.