Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je sobota, 11. 7. 2020 | meniny má Milota

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Týždeň regionálnej kultúry

Dali ste nám vedieť

Týždeň od 20. do 24. mája 2019 bol v ZŠ s MŠ na Ul. Komenského v Poprade venovaný regionálnej kultúre. Žiaci 1. a 2.ročníka počas týchto dní spoznávali regionálne nárečia, remeslá, tance, spev a odievanie. Vedomosti nadobudnuté za celý týždeň prezentovali v piatok pred svojimi spolužiakmi, pedagógmi a podporiť ich prišla aj riaditeľka školy Monika Strnková.
Trieda 1. A sa zamerala na ľudové remeslá vyskytujúce sa na Spiši. S pomocou triednej učiteľky M. Jannej vytvorili atmosféru jarmoku, na ktorom predávali v stánkoch svoj tovar: kožené krpce, šatky, stužky, drevené hračky, perníčky. Žiaci 1. B sa s triednou učiteľkou V. Kopaničákovou zaoberali významom nárečových slov a malí talentovaní speváci nás potešili hudobno- -tanečným vystúpením na pieseň A dze idzeš Helenko. Spolu s prvákmi sme sa preniesli na lúku plnú detského spevu a ľudových detských hier a tancov. Zaspievali sme si známe ľudové piesne – Slnko, slnko...., Po valašsky od zeme..., Kapusta, kapusta..., Vŕšok-dolina... Chlapci predviedli tzv. klobúkový tanec a odzemok. Dievčatá ukázali divákom „jednokročku“ na pesničku Varila som, varila. V 2. C žiaci predstavili súčasti spišských krojov, krojované bábiky a významné mestá regiónu v histórii. Spoločne sme sa veľa dozvedeli a aj sa zabavili. Triedy si pripravili pre divákov aj pohostenie – tradičné koláče, perníky, záviny, ba dokonca aj spišské párky. Za regionálne pochúťky patrí veľká vďaka starostlivým mamkám a babičkám.

Beáta Kalinová