Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je sobota, 18. 5. 2024 | meniny má Viola

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Prešovský kraj ťažil najviac z rastu cestovného ruchu

Ubytovacie zariadenia v Prešovskom kraji počas tohtoročnej letnej sezóny zaznamenali rekordných 372-tisíc návštevníkov, o pätinu vyšší počet, ako v lete minulého roka. Medziročný nárast počtu všetkých turistov na úrovni 21,8 % bol nad úrovňou celoslovenského rastu. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR v Prešove o vývoji cestovného ruchu v kraji za 3. štvrťrok tohto roka.
Rast regionálnej návštevnosti spojenej s ubytovaním ťahali nahor predovšetkým domáci návštevníci, prišlo ich 236–tisíc, tvorili 64 % hostí. Atraktívne turistické lokality Prešovského kraja teda prilákali druhý najvyšší počet Slovákov, hneď po Žilinskom kraji. „Teší nás, že medziročný nárast počtu domácich návštevníkov bol najvyšší spomedzi ôsmich krajov Slovenska, dosiahol 28,4 %,“ uviedol riaditeľ pracoviska ŠÚ SR v Prešove Ján Cuper. Slováci strávili v ubytovacích zariadeniach kraja takmer 824-tisíc nocí, čo predstavuje medziročný rast o štvrtinu.
Prešovský kraj je už dlhodobo tretí najnavštevovanejší región na Slovensku, hneď po Bratislavskom a Žilinskom kraji. V rámci cestovania domáceho obyvateľstva SR (meraného podľa počtu ubytovaných) je na druhej priečke obľúbenosti. Vďaka vyššiemu tempu rastu počtu domácich aj zahraničných návštevníkom počas letnej sezóny dokázal Prešovský kraj viditeľne znížiť náskok oboch lídrov v počte ubytovaných.
V rámci hodnotenia počtu ubytovaných v rámci celej SR sa Prešovský kraj podieľal 17,8 % na celkovej návštevnosti a 15,8 % na počte zahraničných turistov, ktorí prišli na Slovensko. Súčasne návštevníci strávili v ubytovacích zariadeniach 1,2 mil. nocí. Priemerná doba pobytu návštevníka v kraji bola 3,3 dňa.
Tretí štvrťrok sumarizuje údaje o ubytovaných návštevníkoch za mesiace júl, august a september a dlhodobo je to najúspešnejší štvrťrok v cestovnom ruchu na Slovensku v bilancii počtu ubytovaných aj tržieb počas roka.
Tržby ubytovacích zariadení v Prešovskom kraji dosiahli 31,8 milióna eur, čo predstavuje 19,1 % podiel z celoslovenských tržieb ubytovateľov v priebehu 3. štvrťroka. Mimoriadne zaujímavá je dynamika rastu tržieb, pretože oproti rovnakému obdobiu minulého roka návštevníci v súhrne zaplatili ubytovacím zariadeniam v regióne o 33,8 % vyššiu sumu, ako pred rokom.
Väčšinu tržieb vytvorili domáci návštevníci, podiel v kraji činil 61 %, čo v nominálnej hodnote predstavovalo 19,4 mil. eur.
Od júla do konca septembra navštívilo Prešovský kraj celkovo 135-tisíc cudzincov, medziročne ich bolo viac o 11,6 %. Prešovský kraj bol treťou najobľúbenejšou regionálnou destináciou pre cudzincov, po dominujúcom Bratislavskom kraji a hneď za Žilinským krajom. Zahraniční návštevníci celkovo strávili v priebehu troch letných mesiacov v kraji 417-tisíc nocí. Dynamika rastu počtu prenocovaní zaostávala za dynamikou rastu počtu hostí, čo v praxi znamená, že priemerná dĺžka pobytu sa naďalej skracovala.
Najvyšší podiel ubytovaných cudzincov tvorili návštevníci z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Nemecka a Izraela. Hostia z ČR dominujú, každý druhý návštevník kraja, ktorý pricestoval spoza hraníc, bol z Českej republiky.
Ku koncu septembra 2019 poskytovalo ubytovacie služby v Prešovskom kraji spolu 841 ubytovacích zariadení, k dispozícii bolo 12,3 tisíc izieb s takmer 34-tisíc lôžkami.

Štatistický úrad SR, pracovisko v Prešove