Noviny Poprad č. 47 zo dňa 4. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 9. 12. 2019 | meniny má Izabela

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 47. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 4. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Kto a kedy rozsvietil prvú sviecu na adventnom venci v Poprade?

* Aký je program Popradských Vianoc 2019?

* Aké sú dopravné obmedzenia počas podujatia Príchod Mikuláša a ako je posilnená MHD?

* Dar obrovskej ceny zdravia a života

* Aké nebezpečenstvo hrozí v prípade materských znamienok?

* Prečo sa dali očkovať pediatri v popradskej nemocnici?

* Aké nové autobusy budú jazdiť v prímestskej autobusovej doprave?

* Aké výročie oslávila Obchodná akadémia v Poprade?

* Popradčania si urobili z Liptákov strelnicu

* Kamzíci pozývajú fanúšikov na hokej a ďalšie.

Súťažte o knihu Sama za seba!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Snové a upokojujúce maľby v Podtatranskom múzeu

Pri príležitosti dňa PSK otvorili v utorok minulý týždeň v Podtatranskom múzeu výstavu „Poézia každodennosti“, ktorá je časťou výtvarnej tvorby dvoch autoriek Marcely Vilhanovej a Alexandry Pavlovskej (učiteľky-výtvarníčky ZUŠ).
Výstava ponúka osobitý pohľad na všedné veci - dvoch spolužiačok, ktoré spája podobná, poetická tvorba. Spracúvajú na prvý pohľad bežnú, často prehliadanú skutočnosť a zaostrujú na krásu nevšedných maličkostí. Každá si z reality vytiahla jej blízke deje a objekty a podáva ich svojským pohľadom.
Marcela Vilhanová (na foto druhá sprava) sa dlhodobo pohybuje medzi dvoma výtvarnými prejavmi – medzi maľbou a prácou s papierom. Vyjadruje nimi snové, nežné až meditatívne náhľady v abstraktnej forme oproti detským a naivným ilustráciám. Jej aktuálna tvorba je cyklus obrazov pod názvom – Meditácia, ako najčastejšia činnosť autorky – snívanie s otvorenými očami. Kedykoľvek počas dňa. Najradšej sa pozerá na oblohu ako k voľnému a slobodnému priestoru, kde načerpáva silu a uvoľňuje všetko nepodstatné. Ďalšími cyklami obrazov sú Ticho a Rozprávkový svet.
Autorka uviedla: “Moje diela sú skôr pre poetických ľudí, ktorí svoju realitu radi vyvažujú snívaním. Maľby diváka uvoľňujú, upokojujú a dopĺňajú to, čo chýba v našom svete.“
Ťažiskom tvorby Alexandry Pavlovskej (druhá zľava vedľa riaditeľky múzea Magdalény Bekessovej) sú maľby odrážajúce bezprostredné okolie a jej vnútorný svet. Jej aktuálnu tvorbu tvoria cykly Na múroch – hry svetla a tieňov na jej známych budovách, prekvapivých a prchavých, ktoré odhaľujú tajomno svetla a tmy. Ďalšie cykly sú pod názvami Snové a Spálňovky.
Kurátor Marek Ružinský (na foto vpravo) dodal: „Na výstave sú fotografie, ilustrácie a maľby, týkajúce sa každodenného života dvoch umelkýň. V rámci tvorby inklinujú k podobným veciam. Bol to prirodzený proces, že sa dostali k sebe.“ Výstava bude trvať do 31. januára 2020.