Noviny Poprad č. 47 zo dňa 4. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je pondelok, 9. 12. 2019 | meniny má Izabela

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 47. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 4. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Kto a kedy rozsvietil prvú sviecu na adventnom venci v Poprade?

* Aký je program Popradských Vianoc 2019?

* Aké sú dopravné obmedzenia počas podujatia Príchod Mikuláša a ako je posilnená MHD?

* Dar obrovskej ceny zdravia a života

* Aké nebezpečenstvo hrozí v prípade materských znamienok?

* Prečo sa dali očkovať pediatri v popradskej nemocnici?

* Aké nové autobusy budú jazdiť v prímestskej autobusovej doprave?

* Aké výročie oslávila Obchodná akadémia v Poprade?

* Popradčania si urobili z Liptákov strelnicu

* Kamzíci pozývajú fanúšikov na hokej a ďalšie.

Súťažte o knihu Sama za seba!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Zápasy v oktagone sú už aj pre deti

Minulý rok organizátori spustili pilotný projekt Medzinárodnej amatérskej MMA ligy na Slovensku, ktorá už pozná prvých víťazov. V druhom ročníku sa s týmto projektom mohli zoznámiť aj Popradčania. Jedno z kôl sa konalo v sobotu v telocvični ZŠ na Komenského ulici.
V Čechách majú s podobným modelom súťaže skúsenosti už od roku 2012 a preto v rámci spolupráce pomohli členovia českej asociácie MMAA rozbehnúť projekt amatérskej ligy aj na Slovensku. „Historicky po prvýkrát sa na Slovensku uskutočnili zápasy najmenších detí. Sú špecifické tým, že sú bez úderov na hlavu. Svetová federácia sa usiluje o to, aby sa tento šport dostal na olympiádu v roku 2028. Toto bol aj odkaz pre rodičov, že MMA nie je len to krvavé, čo vidia v televízii,“ povedal Zdeněk Ledvina z MMAA (na foto vpravo, prvý zľava). „Prvý ročník mal vynikajúcu odozvu a v tom druhom by sme chceli vytvárať aj reprezentačné výbery. Zaznamenali sme už úspech aj na medzinárodnej scéne. V organizácii WKF získali tituly vicemajstrov Európy dvaja borci – Jaroslav Peško z Popradu a Igor Lukačovič z Trenčína,“ uviedol prezident MAMMAL Marek Herda (na foto vpravo, druhý zľava). „Začalo to v škole, keď prišiel tréner s ukážkou na Deň detí a zapáčilo sa mi to. Rodičia ma najskôr nechceli pustiť na tréningy, ale potom som ich prehovoril a už ma podporujú. Trénoval som poctivo asi rok a pol. Chodieval som na turnaje, ktoré som povyhrával v celej pyramíde. To ma posunulo až na majstrovstvá Európy do Rumunska,“ povedal J. Peško (na foto vľavo s diplomom) z klubu Kenkyo Poprad. Práve tento popradský klub mal tú česť zorganizovať premiérovo zápasy pre deti. „Mám s tým medzinárodné skúsenosti ako rozhodca. V zahraničí deti zápasia už asi desať rokov. Nesúhlasím s tým, že je to pre nich krvavý šport. V tomto veku ide o nulový kontakt na hlavu. Musia sa naučiť základy, aby sa vedeli pohybovať v ringu,“ vysvetľoval Ján Kirschbaum z klubu Kenkyo Poprad.
Podporiť najmenších zápasníkov prišla aj česká hviezda MMA Machmud Muradov (na foto vpravo, tretí zľava) z ringov UFC. „Tiež som vždy pozeral v televízii na svoje vzory. Človek musí vedieť, čo chce od života. Tvrdo pracujem na tom, aby som sa prebojoval do najlepšej pätnástky UFC a viem, že aj títo chlapci musia tvrdo pracovať, ak chcú niečo dosiahnuť. V tejto lige nemajú čo stratiť. Môžu iba získať cez množstvo zápasov. Nech si to užívajú,“ odkázal mladým bojovníkom.
Motiváciou pre najmenších bolo tiež dekorovanie úplne prvého šampióna ligy medzi kadetmi Dávida Kataníka zo Žiliny (na foto vpravo, štvrtý zľava). „Byť prvým šampiónom je dobrý pocit. Liga ma naučila disciplíne a ponúka množstvo zápasov. Ak chcete ísť medzi profesionálov, musíte ich mať veľa za sebou,“ prezradil.