Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 5. 8. 2020 | meniny má Hortenzia

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Súťaž Pre vodu vyhral park v átriu

Minulý týždeň v stredu sa v Bratislave uskutočnilo po štvrtýkrát finále súťaže Pre vodu, ktorá má ambíciu prepájať nadaných mladých s tými, ktorí hľadajú inšpirácie.
Do dvoch kategórií sa zapojili mladí odborníci i školské tímy. Spolu až šesť návrhov efektívneho hospodárenia s vodou tak súperilo okrem iného aj v snahe získať Cenu Nestlé v hodnote tisíc eur. Súťaž organizuje Nadácia Ekopolis a záštitu nad ňou prebral minister životného prostredia SR László Sólymos.
Samosprávy, mimovládne organizácie, školy, či iné subjekty mali možnosť prihlásiť svoje zadanie problémovej situácie s vodou zo svojho okolia, z ktorých sa stali modelové situácie pre tohtoročnú súťaž. Väčšina nominovaných reálnych problémov sa pritom týkala zadržania alebo využitia zrážkovej vody, ako jedného z opatrení, ktorým sa dá predchádzať suchu, či povodniam. V otvorenej kategórii však mohli prísť mladí odborníci aj s vlastnou súťažnou témou. „V kategórii študentských školských tímov, ktoré vedie pedagóg z univerzity alebo vysokej školy, vo finále tento rok súťažili tri tímy. Podmienkou pre túto kategóriu bolo riešiť pridelenú modelovú situáciu priamo v teréne spolu s miestnou komunitou resp. predkladateľmi modelových situácií. V druhej, otvorenej kategórii, si rovnako traja súťažiaci mohli vybrať, či budú riešiť jednu z piatich modelových situácií, alebo či predložia vlastný návrh riešenia,“ priblížila programová manažérka súťaže Pre vodu Martina Paulíková.
Medzi finalistami prvej kategórie nechýbala práca Park v átriu (ZŠ Tajovského, Poprad), Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorý získal 1. miesto.