Noviny Poprad č. 43 zo dňa 6. 11. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 13. 11. 2019 | meniny má Stanislav

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 44. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 13. novembra 2019, si môžete prečítať:

* Ako sa ujal bikesharing v Poprade?

* Čo sa deje v Aréne?

* Spadnutý strom poškodil náhrobky v Spišskej Sobote

* O čom rokovali elektrotechnici pod Tatrami?

* Ako bude komunikovať digitálne mesto s ľuďmi?

* Aké vitráže boli stratené a objavili sa?

* Aká bola Nežná revolúcia pod Tatrami?

* Čo interpelovali popradskí poslanci?

* Aký je program pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie?

* Kde môžete zavesiť kľúče a prečo?

* Prečo futbalistom posledný zápas jesene nevyšiel?

* Ktoré gymnastky kraľovali Popradu a ďalšie.

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Nežná revolúcia očami popradských študentov

Minulý týždeň v piatok zavítala do priestorov Tatranskej akadémie – Súkromnej strednej odbornej školy v Poprade vzácna návšteva. Pri príležitosti osláv 30 rokov od Nežnej revolúcie si študenti pripravili program za účasti aktívneho pamätníka udalostí z novembra ’89 a politika Františka Mikloška a tiež Jána Endrödiho z Ústavu pamäti národa.
Študenti si pripravili dopoludnie venované spomienke na Nežnú revolúciu. Vzácnych hostí privítali transparentmi a štrngotaním kľúčov. Nechýbal spev, poézia či premietanie dokumentov zachytávajúcich dianie v novembri 1989. Prednáškou a diskusiou obohatili podujatie Ján Endrödi z Ústavu pamäti národa a tiež František Mikloško, ktorý Nežnú revolúciu zažil z „pódia“. „Medzi mladých ľudí chodím často, pretože majú záujem sa niečo dozvedieť. Vzdávam hold týmto študentom, ktorí boli pripravení a zanietení. Žijeme v kľúčovej dobe. Generácia, ktorá vtedy za niečo bojovala, pomaly odchádza. Ide o to, kto prevezme štafetu. Nie je nič horšie, ako prerušenie kontinuity odkazov a ideálov a preto je dôležité, aby sa podchytila mladá generácia. Kvitujem preto snahu študentov, ale aj učiteľov, ktorí cítia, že práve teraz treba zabojovať,“ uviedol F. Mikloško.
V programe študenti Súkromnej strednej odbornej školy predstavili aj projekt zo Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), ktorý sa venoval Nežnej revolúcii a slávil celoslovenský úspech. „Minulý rok sme v rámci SOČ začali rozoberať tému Nežnej revolúcie, pretože sme si uvedomili, že odvtedy ubehlo už tridsať rokov. Chceli sme to poňať jazykom mladého človeka, lebo vieme, že mladí veľmi nemajú záujem o študovanie histórie. Vytvorili sme preto náučnú webovú stránku www. neznarevolucia.eu. Začali sme tam zhromažďovať informácie a spracovali sme ich jednoduchšie. Hľadali sme aj svedectvá skutočných ľudí z regiónu, ktorí dané udalosti zažili. Postupne sme pridávali náučné hry. S týmto projektom sme vyhrali krajské kolo SOČ v Prešove a následne aj celoslovenskú súťaž Eustory, ktorá sa týka dejepisu a v minulom školskom roku bola práve na tému Nežná revolúcia – svedectvá ľudí,“ povedala Monika Chovancová zo 4.C SSOŠ v Poprade.