Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 19. 2. 2020 | meniny má Vlasta

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Klimatický štrajk Za budúcnosť nás všetkých bol aj v Poprade

Minulý piatok sa na Námestí sv. Egídia uskutočnil pochod organizovaný študentami – Klimaštrajk: Za budúcnosť nás všetkých. Na niektorých miestach vo svete sa demonštrovalo 20. septembra, Slovensko sa pridalo k masovým protestom na Novom Zélande a v Taliansku o týždeň neskôr. Cieľom akcie je informovať a mobilizovať, aby si ľudia začali uvedomovať naliehavosť „pozemskej“ situácie zmeniť svoje spotrebiteľské správanie. Hnutie Fridays for Future Slovensko pred týždňom zverejnilo svoje klimatické požiadavky, ktoré vypracovalo v spolupráci s ďalšími environmentálnymi organizáciami.
Organizátor popradského pochodu, študent Filip Cudziš uviedol: „Individuálne zmeny životného štýlu nemusia stačiť. Zachrániť našu Zem – to chce systematické zmeny. Ale aj tak vyzývame ľudí, aby sa začali inak stravovať, aby mysleli na uhlíkovú stopu svojich aktivít, z akej diaľky je jedlo, ktoré jedia, koľko obalov denne vyhodia, koľko sáčkov si odtrhnú v obchodoch, koľko vecí, ktoré by sa dali opraviť, vyhodia.“
Ako ľudstvo sme dohnali našu planétu na hranicu ekologického kolapsu. Chýba nám odvaha na uskutočnenie radikálnych systémových zmien, po ktorých stále intenzívnejšie volajú vedci. Cieľom celosvetových protestov je prinútiť (ne)zodpovedných konať. Spoločne musíme žiadať rýchle a efektívne kroky, ktoré nám pomôžu zvládnuť klimatickú hrozbu.
„Ak chceme zachrániť našu budúcnosť, nemôžeme pokračovať v zaužívanom spôsobe života. Všetko a všetci sa musíme zmeniť. A to veľmi rýchlo. Nevieme, koľko času ešte máme, aby sme sa vyhli katastrofe. Postoj väčšiny spoločnosti však stále nezodpovedá skutočnej vážnosti klimatickej situácie. V snahe prebudiť svet a našu krajinu potrebujeme celospoločenský tlak. Uvedomme si, že ak budeme pokračovať ako doteraz, prežitie nášho druhu je veľmi neisté,“ dodal F. Cudziš. Pochody prebehli aj v Košiciach, v Žiline, v Banskej Bystrici a v Bratislave.