Noviny Poprad č. 39 zo dňa 9. 10. 2019, ročník XXX

Dnes je sobota, 19. 10. 2019 | meniny má Kristián

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V 40. čísle novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 16. októbra 2019, si môžete prečítať:

* Aké nové dopravné prostriedky dostali mestskí policajti?

* Kto sa stal víťazom tohtoročného festivalu horských filmov v Poprade?

* Aký nový projekt pripravuje Spojená škola na Letnej ul.?

* Aj v Poprade sa občania zamýšľajú nad zhoršovaním klímy

* Ako sa Popradčanka dostala k ilustrovaniu rómskeho šlabikára?

* Ako nás reprezentovali herci Divadla Commedia v Kanade?

* Ako Popradčania spomínali na básnika Pavla Hudáka?

* Komu sa najviac darilo v súťaži Železný hasič?

* Hokejový víkend Popradu za štyri body a ďalšie.

Súťažte o knihu Martin s krásnymi modrými očami!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, horoskop, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín iba za 0,30 eur.

Popradčania čítajú noviny Poprad - svoje noviny!

Všetko popradské poruke!

Klimatický štrajk Za budúcnosť nás všetkých bol aj v Poprade

Minulý piatok sa na Námestí sv. Egídia uskutočnil pochod organizovaný študentami – Klimaštrajk: Za budúcnosť nás všetkých. Na niektorých miestach vo svete sa demonštrovalo 20. septembra, Slovensko sa pridalo k masovým protestom na Novom Zélande a v Taliansku o týždeň neskôr. Cieľom akcie je informovať a mobilizovať, aby si ľudia začali uvedomovať naliehavosť „pozemskej“ situácie zmeniť svoje spotrebiteľské správanie. Hnutie Fridays for Future Slovensko pred týždňom zverejnilo svoje klimatické požiadavky, ktoré vypracovalo v spolupráci s ďalšími environmentálnymi organizáciami.
Organizátor popradského pochodu, študent Filip Cudziš uviedol: „Individuálne zmeny životného štýlu nemusia stačiť. Zachrániť našu Zem – to chce systematické zmeny. Ale aj tak vyzývame ľudí, aby sa začali inak stravovať, aby mysleli na uhlíkovú stopu svojich aktivít, z akej diaľky je jedlo, ktoré jedia, koľko obalov denne vyhodia, koľko sáčkov si odtrhnú v obchodoch, koľko vecí, ktoré by sa dali opraviť, vyhodia.“
Ako ľudstvo sme dohnali našu planétu na hranicu ekologického kolapsu. Chýba nám odvaha na uskutočnenie radikálnych systémových zmien, po ktorých stále intenzívnejšie volajú vedci. Cieľom celosvetových protestov je prinútiť (ne)zodpovedných konať. Spoločne musíme žiadať rýchle a efektívne kroky, ktoré nám pomôžu zvládnuť klimatickú hrozbu.
„Ak chceme zachrániť našu budúcnosť, nemôžeme pokračovať v zaužívanom spôsobe života. Všetko a všetci sa musíme zmeniť. A to veľmi rýchlo. Nevieme, koľko času ešte máme, aby sme sa vyhli katastrofe. Postoj väčšiny spoločnosti však stále nezodpovedá skutočnej vážnosti klimatickej situácie. V snahe prebudiť svet a našu krajinu potrebujeme celospoločenský tlak. Uvedomme si, že ak budeme pokračovať ako doteraz, prežitie nášho druhu je veľmi neisté,“ dodal F. Cudziš. Pochody prebehli aj v Košiciach, v Žiline, v Banskej Bystrici a v Bratislave.