Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 19. 2. 2020 | meniny má Vlasta

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Podtatranské múzeum pokračuje v reštaurovaní vzácnych tlačí

Knižnica Podtatranského múzea v Poprade kontinuálne už od roku 2010 realizuje reštaurovanie tlačí 16. a 17. stor., ktoré boli vyhlásené Ministerstvom kultúry SR za historický knižničný fond. Z celkového počtu 30 tlačí, sa vďaka podpore MK SR a neskôr Fondu na podporu umenia podarilo celkovo zreštaurovať 22, čo múzeu umožnilo prezentovať ich na verejnosti formou prednášok, výstav, článkov či vystúpením na vedeckých konferenciách.
Zámerom je postupne zreštaurovať všetky tlače 16. a 17. storočia vo fonde muzeálnej knižnice, ktoré boli vyhlásené MK SR za historický knižničný fond. Reštaurovanie, vďaka podpore Fondu na podporu umenia, pokračovalo aj v roku 2018. Zreštaurované boli 3 tlače, 1 tlač 16. stor. (teologický spis Nicolausa Selneckera) a 2 tlače 17. stor. (cestovný denník Martina Zeillera a teologicko filozofické dielo Jana Grutera), ktoré sú významnými historickými dokumentmi. Ich stav pred reštaurovaním neumožňoval ich využívanie a bez odborného zásahu by im hrozilo ďalšie poškodzovanie. Vypracovanie reštaurátorského zámeru, komplexné reštaurovanie a dokumentáciu, zabezpečil Štefan Kocka, člen Komory reštaurátorov SR, vo svojom reštaurátorskom ateliéri v Banskej Bystrici. Na samotnom reštaurovaní pracoval spoločne s reštaurátormi v jeho tíme v zložení: Peter Ližbetin, Martin Petrinec a Marek Kocka. Reštaurátorský zásah vdýchol tlačiam takpovediac nový život a sú v plnej kráse pripravené slúžiť, či ako študijný materiál, alebo na výstavné a prezentačné účely v rámci podujatí konaných v múzeu. Po zreštaurovaní všetkých 30 tlačí plánuje Podtatranské múzeum v Poprade vydať publikáciu, ktorá ich kompletne predstaví verejnosti.

Jana Kušniráková, Podtatranské múzeum Poprad