Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 19. 2. 2020 | meniny má Vlasta

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Oživujú tradíciu a odkaz SNP

Stalo sa pred 75. rokmi

V Podtatranskom múzeu v Poprade sa koncom septembra konala vernisáž výstavy pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania a nadchádzajúceho 75. výročia oslobodenia podtatranského regiónu. Výstava nesie názov „75 slobodných rokov pod Vysokými Tatrami“.
Cieľom Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (OblV SZPB) je pripomínať a objasňovať udalosti rokov 1944-1945. Jeho predseda Michal Kopko (vľavo) uviedol: „Chceme pravdivo informovať o dôležitých momentoch našej histórie, nielen verejnosť, ale hlavne mládež, ktorá často ani nevie, čo bolo Slovenské národné povstanie. Naším cieľom je ukazovať na tradíciu a odkaz SNP, ktoré sa snažíme oživovať hlavne medzi mladými. Naše snaženie prináša ovocie – už aj na školách si samostatne pripravujú výstavy o SNP.“
Predseda historickodokumentačnej komisie pri OblV SZPB v Poprade Marcel Maniak (druhý zľava), ktorý je autorom výstavy, strávil veľa času jej prípravou - zhromažďovaním faktov a historických materiálov z regiónu.
Výstavu rozdelil na tri časti: v prvej si môžu návštevníci prezrieť informačné panely o priebehu SNP v našom regióne - od príprav po potlačenie, druhá časť informuje o oslobodení našej oblasti a tretiu časť tvoria vitríny s výzbrojou, s uniformami, všetko sú to dobové predmety z 2. svetovej vojny. Predmety na výstavu, ktorá potrvá do 3. novembra 2019, zapožičal Klub vojenskej histórie z Popradu. V januári si pripomenieme ďalší významný dátum – 75. výročie oslobodenia tatranského a podtatranského regiónu.