Noviny Poprad č. 49 - 50 zo dňa 18. 12. 2019, ročník XXX

Dnes je streda, 19. 2. 2020 | meniny má Vlasta

Noviny Poprad

V aktuálnom čísle:

V poslednom vydaní novín Poprad, ktoré vychádza v stredu 18. decembra 2019, si môžete prečítať:

* Aký bude rozpočet na budúci rok?

* Za koľko predá mesto kasárne?

* Priplatíme si za dane?

* Na čo radnica využije úver?

* Ako bolo na jarmoku?

* Komu urobilo mesto Vianoce o čosi skôr?

* Aké vianočné inšpirácie ponúkli študenti?

* Koľko rokov uplynie na Štedrý deň od narodenia Augustína Szásza?

* Ako trávi Vianoce cestovateľ Marek Slobodník?

* Komu pomáhali záchranári tentokrát?

* Kto je v Jedenástke roka 6. ligy PFZ? a ďalšie.

V tomto vydaní nájdete aj rozpis bohoslužieb v popradských chrámoch počas vianočných a novoročných sviatkov, ale aj horoskop na rok 2020!

V novinách Poprad nájdete aj Spoločenskú kroniku, pozvánky na kultúrne a športové podujatia a ďalšie.

Noviny Poprad v podobe vianočného dvojčísla dostanete kúpiť v novinových stánkoch a vybraných predajniach potravín tentokrát za 0,60 eur.

POZOR!!!! Všetko popradské poruke - v novom roku aj vo vašej schránke!!! Šťastné a veselé želá redakcia novín Poprad...

Oltár je už na svojom mieste

Hlavný oltár sv. Juraja v rímskokatolíckom kostole v Spišskej Sobote sa po ročnom reštaurovaní vrátil na svoje pôvodné miesto. Ešte donedávna ho nahrádzala iba maketa, ale teraz sa už týči na svojom podstavci v ozaj jedinečnej kráse.
Farár rímskokatolíckej farnosti v Sp. Sobote Anton Mišek zosumarizoval: „Vlani v auguste oltár demontovali reštaurátori z Oblastného reštaurátorského ateliéru Levoča a práce na ňom trvali až takmer do konca augusta tohto roka. Dôvod bola hlavne jeho ochrana pred červotočom, ktorý ho napadol, ale takisto bolo treba obnoviť zlátenie a hlavne obrazy na krídlach, ako aj doplniť chýbajúce detaily ako napríklad prsty na rukách. Bol kompletne očistený od dávnych nánosov prachu a nečistôt na všetkých častiach vrátane olejových malieb. Rozšírenie červotoča hrozí i v ďalších oltároch, preto rozmýšľame, že by sme sa pustili ešte do reštaurovania oltára Panny Márie. Na hlavný oltár sv. Juraja sme v minulom roku získali grant Ministerstva kultúry SR Obnov si svoj dom vo výške 25 tisíc eur. Tohto roku sme podali opäť žiadosť, ale bola nám zamietnutá. Sme veľmi povďační mestu Poprad, ktoré nám v tomto roku prispelo určitou sumou na reštaurovanie tohto oltára, zbytok budeme musieť ešte zohnať. Celkový rozpočet na obnovu bol 75 tisíc eur.“
Oltár sv. Juraja pochádza z roku 1516 a je dielom Majstra Pavla z Levoče. Dosahuje výšku 853 cm a šírku 390 cm. Pred jedenástimi rokmi ho obdivovala pri svojej návšteve Slovenska aj britská kráľovná Alžbeta II. so svojím sprievodom. Prehliadka vzácneho diela iste nebola vybratá náhodne, keďže panovníčkin otec niesol meno Juraj VI.