Vítajte na
web stránke
novín Poprad !
P O P R A D - noviny občanov mesta
Číslo 26 / Ročník XXV
 
Dnes je Sobota, 20.07.2019 | Meniny má Iľja, Eliáš | Online len vy
10.07.2019
Hlavná stránka
Archív článkov
Kultúrny program
Športové podujatia

Cenník inzercie
E-inzercia
Predplatné
Pripomienky

História
Redakcia
Kontakt
Vyhľadávanie
Hľadaný text:
Blahoželáme
Dnes oslavuje meniny Iľja, Eliáš , zajtra Daniel
Povedali slávni
„Pred mojím priateľom sa nemusím ospravedlňovať, nemusím sa obhajovať, nemusím nič dokazovať; pri ňom nachádzam pokoj.“
ANTOINE DE SAINT EXUPÉRY
Ostatné
Pridá stránku medzi Obľúbené
Nastaví stránku ako homepage
Archív článkov

Noviny Poprad č. 05
Ročník: XXX
Kontrola od chovu až po pult či stôl
      Minulý týždeň vypukol škandál s poľským mäsom z chorého hovädzieho dobytka. Blízkosť nášho regiónu k hraniciam s Poľskom predstavuje väčšiu možnosť, že by sa takéto pochybné mäso mohlo vyskytnúť aj pod Tatrami.
Podľa informácií z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, sa na Slovensku ročne vyprodukuje takmer 27 000 ton slovenského hovädzieho mäsa a vlani sa k nám doviezlo viac ako 12 000 ton hovädzieho mäsa najmä z Poľska, tiež Česka, Nemecka, Holandska a Írska. Na Slovensku je zavedený precízny systém kontroly potravín z fariem až na pult či stôl. Každé dochované zviera určené na bitúnok je prehliadnuté a je garantované, že je zdravé a vhodné na konzumáciu. Ministerka agrorezortu Gabriela Matečná ihneď na situáciu reagovala. Boli spustené mimoriadne cielené kontroly bezchybnosti mäsa z hovädzieho dobytka pôvodom z Poľska so zameraním na bezpečnosť čerstvého, chladeného a zmrazeného hovädzieho mäsa. „Napriek ubezpečeniam poľských úradov, že závadné mäso sa mimo Poľska nenachádza, veterinárni inšpektori pri okamžitých kontrolách objavili mäso z inkriminovaného bitúnku v Poľsku u troch spracovateľov na východe Slovenska. Zároveň sa ukazuje, že v Poľsku sa tieto nehorázne praktiky diali aj v ďalších šiestich bitúnkoch. Spotrebiteľom preto odporúčam zastaviť konzumáciu poľskej hovädziny, vzhľadom na to, že dôveryhodnosť poľských veterinárnych úradov je zdiskreditovaná. Siahnite radšej po slovenskom mäse, ktoré je plne pod kontrolou,“ uviedla minulý štvrtok ministerka.
Peter Žoldoš, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Poprade hneď po prepuknutí kauzy s hovädzím mäsom z nelegálnej porážky nevyhovujúcich zvierat z bitúnku v Poľsku uviedol: „Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVaPS) vydala pokyny pre regionálne správy, aby naši inšpektori vykonali cielené intenzívne kontroly s odberom vzoriek u predajcov mäsa, potenciálnych spracovateľov, vo veľkoobchodných skladoch, predajniach, ale aj na miestach, na ktorých by sa takéto mäso mohlo vyskytovať, teda v obciach pri ambulantnom predaji, ktorý praktizujú poľskí predajcovia. Naši inšpektori majú naše prevádzky pod stálou kontrolou, máme celoročný systém kontrol. Každý dovozca je povinný nahlásiť dovezenie mäsa z Poľska do nášho centrálneho systému zásielok do 24 hodín, aby mohlo byť pod naším dohľadom.“ Inšpektori tak vedia o každom legálne dovezenom mäse, ťažšie je už skontrolovať rôzne podomové, ambulantné predaje v obciach. RVPS pokračovala v cielených kontrolách aj počas víkendu. Našťastie, žiadne rizikové mäso z poľských jatiek neobjavila.
Intenzívne kontroly vykonáva aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade. Riaditeľka RÚVZ Mária Michalovičová dodala, že vykonávajú pravidelné kontroly v zariadeniach spoločného stravovania ako sú reštaurácie, hotely, penzióny, jedálne vrátane školských, nemocničných, v domovoch dôchodcov atď. Celkovo ich majú vo svojej pôsobnosti troch okresov približne 2 tisíc. Podotkla, že odhliadnuc od dnešnej situácie už od polovice októbra do polovice novembra minulého roku robili spoločne so ŠVPS mimoriadnu spoločnú kontrolu priamych dodávok mäsa na pohraničných úsekoch a jeho vysledovateľnosť až po chov. Vtedy nič závadného neobjavili. „Vo štvrtok ráno sme dostali informácie zo ŠVPS - rýchly výstražný systém ukázal, že v jednom zariadení v Kežmarskom a jednom v Levočskom okrese je priamo dodávka hovädzieho mäsa z Poľska. Ihneď sme sa vybrali na kontrolu. Kontrolujeme krajinu pôvodu, miesto určenia, šaržu, dodacie listy, dátum výroby, spotreby, množstvo, v čom je potravina zabalená atď.“ Do našej uzávierky sa žiadne zdravotne pochybné mäso z Poľska v našom regióne nepreukázalo. RÚVZ a RVPS prísne dbajú, aby sa k spotrebiteľom nedostali zdraviu škodlivé potraviny.
 
Reklama

Externé reklamy
Farebná domácnosť

zelené, ružové, modré, červené kuchynské potreby. Namiešajte si farbu Vašej kuchyne!
www.skrupinka.sk

Ajurvédske oleje

vyživujú, osviežujú, regenerujú a rozjasňujú. Zjemňujú, chránia a omladzujú. Upokojujú, čistia a hoja.
www.plodyzdravia.sk

www.ricon.sk
Ankety
Noviny vychádzajú v utorok a v piatok. Súhlasíte s touto periodicitou?
áno 578
nie 439
neviem 25

Vyhovuje Vám formát novín?
áno 538
nie 376
neviem 10

Je postačujúci počet 8 (resp. 10) strán?
áno 436
nie 514
neviem 23
Krátko
• V sobotu 13. júla o 15. hod.
sa v mestskom parku v Tatranskej
Lomnici uskutoční štvrtý
ročník zrazu veteránov Tatranský
Oldtimer.

• JEDNA z najobľúbenejších
slovenských kapiel IMT
Smile vystúpi po roku opäť v
amfiteátri vo Východnej túto
sobotu 13. júla o 19. hod.

• NA Spišskom hrade pokračujú
aj počas leta práce na prvej
etape jeho rekonštrukcie. V súčasnosti
finišujú reštaurátorské
práce v exteriéri a interiéri kapitánskeho
domu. Dokončujú
sa tiež prípravné práce pred
inštaláciou bleskozvodu, ktorý
má byť umiestnený na hradnej
veži. Spišský hrad je jedným z
najrozsiahlejších stredovekých
hradov Európy, vznikol na prelome
12. a 13. storočia. Od roku
1993 je zapísaný v Zozname
svetového dedičstva UNESCO.
Otvorený je od apríla do septembra
denne od 9. do 18. hod.

• STÁLICA česko-slovenskej
populárnej hudby Lucie Bíla
bude počas leta koncertovať aj
vo Vysokých Tatrách. V nedeľu
18. augusta o 19.30 hod. vystúpi
priamo na Štrbskom Plese pod
skokanskými mostíkmi. Pred
jej vystúpením si návštevníci
môžu pozrieť program detských
folklórnych súborov a folklórnych
skupín spod Tatier.

Web partneri
 
Oficiálna stránka HK POPRAD
 

 
 
 
Copyright ©
Ricon & webmaster.
Všetky práva vyhradené.
Podmienky používania